HABER DETAY
4. GERINDAR DOĞA YÜRÜYÜŞÜ YAPILDI
ANADOLU KÜLTÜR EĞİTİM DERNEĞİ TARAFINDAN 4 YILDIR DÜZENLENEN GELENEKSEL GERINDAR DOĞA YÜRÜYÜŞÜ BU YIL DA YAPILDI.
24 Haziran 2019 - Pazartesi 16:13
132 defa okunmuş.
KÜLTÜR

4 Yıldır her yıl düzenlenen Gerındar Doğa Yürüyüşü bu pazar tekrar yapıldı.

Anadolu Kültür Eğitim Derneği tarafından her yıl düzenlenen ve bu yıl dördüncüsü yapılan "Gerındar Doğa Yürüyüşü" yoğun bir katılım ile gerçekleştirildi. Bingöl Şaban Köyü dağlarında bulunan ve köy merkezinden yaklaşık 12 km uzaklıkta 2300 metre yükseklikte bulunan doğa harikası Gerındar Gölü'ne dikkat çekmek için düzenlenen doğa yürüyüşüne dernek üyeleri ve misafirler katıldı.

Sabah saat 8'de başlayan yürüyüş 4 saat dikey yürüyüş ile Gerındar'da son buldu. dernek üyelerinin dinlendiği ve bol bol fotoğraf çektiği göl çevresinde 2 saat dinlenildikten sonra tekrar köye dönüş yapıldı ve köyde yemek yenildi.

Anadolu Kültür Eğitim Derneği başkanı Nebi Butasım, Bingöl ilinin farklı turistik ve doğal yörelerine dikkat çekmek ve sportif-kültürel faaliyet adına düzenlenen bu tür etkinliklerin gelenekselleştirildiğini, bu kapsamda ileriki yıllarda daha geniş katılımlı doğa yürüyüşleri düzenlemeyi planladıklarını belirtti. 

Butasım ayrıca şunları ekledi: Gerındar Gölü bir çok efsaneye konu olmuş bir göldür. Ayrıca yürüyüş güzergahında Bingöl iline ait bir çok endemik bitki de görülebilmektedir. Özellikle bir çok çeşidi olan kekiğin 11 çeşidi burada görülebilmektedir. Yine Bingöl ilinde oldukça rağbet gören Kirkor Mantarı bu bölgede bulunabilmektedir. dikkat çeken bir diğer bitki çeşidi de yabani dağ soğanıdır. Bunun dışında bir çok bitkinin yetiştiği bölge ayrıca soğuk pınarları ile yürüyüş ve doğa severlere zorlu olsa da güzel bir gezi olarak olanaklar sunmaktadır. 

Anadolu Kültür Eğitim Derneği Başkanı organizede emeği geçen Dernek yönetim Kurulu üyeleri'ne katkılarından dolayı teşekkür etti. 

İlgili Fotoğraflar
4. GERINDAR DOĞA YÜRÜYÜŞÜ YAPILDI
Adınız
Yorumunuz
Hiç yorum yapılmamış.