Yazı Detayı
14 Nisan 2018 - Cumartesi 20:18
 
DİN VE FITRAT AÇISINDAN FEMİNİZM TEHDİDİ
DR. RAMAZAN KORKUT
rkorkut_12@hotmail.com
 
 

DİN VE FITRAT AÇISINDAN FEMİNİZM TEHDİDİ

 

Din fıtrat üzerine kurulmuştur. Dini hükümlerin bir kısmı tüm cinsiyetler için ortaktır, bir kısmı ise fıtrat gereği olarak cinsiyete göre farklılaşmaktadır. İbadetlerden başlayarak muamelat, miras ve ukubâta (ceza hukukuna) varıncaya kadar her alanda hüküm ortaklığının yanı sıra hüküm farklılıkları ön plana çıkmaktadır. Temizlik, namaz, oruç, hac, zekât, helal ve haram alanındaki hükümler dikkate alınınca herkes için ortak hükümlerin yanı sıra her konuda fıtrata bağlı olarak cinsiyete göre değişen hükümler daha belirgin bir şekilde görülecektir. Aynı durum muamelat, miras ve ukubât gibi alanlarda da görülmektedir. Feminizm fitnesi, bir taraftan fıtratı bozarken diğer taraftan fıtrat üzerine kurulan dini tahrif etmek üzere, dini hükümlerdeki cinsiyet merkezli farklılaşmayı ortadan kaldırmaya yönelmektedir. Bunun onlarca örneği gösterilebilir.

Kilise bataklığından beslenen, kaynağını sosyalizmden alan feminizm, çeşitli provokasyonlarla her alanda mutlak eşitlik düşüncesini esas almaktadır. Erkek ve kadın fıtratını eşitleyerek heterojen cinsiyet sapmasına zemin hazırlamaktadır. Bununla yetinmeyerek fıtrata uygun bir şekilde farklılaşan dini hükümleri eşitleme çabası içine girmektedir. Feminist yaklaşım kadınlarla ilgili ahkâm ayetlerini, ahkâm hadislerini ve dini hükümleri beğenmeyerek bu alanlarda inkârla, tahrifle, bozuk tevillerle ve yaşamadıkları dinin dengesini alt üst etmekle sonuçlanmaktadır. Çünkü dini hükümlerin ana bünyesi, bu konuda cinsiyetler arası ortak hükümlerin yanı sıra, cinsiyete bağlı olarak farklılaşan hükümlerden oluşmaktadır. Bu sebeple feminizm konuyla ilgili hadislerde dikkat çekilen fitneye ümmetin en tehlikeli fitnesine mâsadak olmustur. Nitekim osmanlıcasıyla "hurriyeti nisvan komitesi" olarak isimlendirilirken, bu komitenin hadislerde gecen ahirzaman fitnesinin en zararlı ve tehlikeli kısmından olduğunu belirtilmiştir. İslam'ın hakim olduğu zaman ve mekan dilimlerinin hiç birinde günümüz feminizmine ihtiyaç duyulmamıştır. Çünkü fıtrata uygun hükümler vazedilerek adalet, fazilet ve mutluluk temin edilmis, kadına layık olduğu değeri kazandırılmıştır. Böylece feminizm fitnesine kaynaklık eden bataklıklara oluşmamıştır.

Kilise, kapitalizm ve sosyalizm bataklığına ve zulmüne tepki olarak ortaya çıkmasına rağmen, yine aynı bataklıktan beslenerek fıtratı bozmaya yönelen feminizm, kadını İslamdan uzaklastırmayi hedeflerken, İslamı suclayarak tahrif etmeye yönelmektedir. Oysa feminizmin kadına verdiği zararın kaynağı ve sorumlusu din olmadığından bu zararın bedeli dine ödetilemez. Çünkü din, kadını fıtratına davet ederek onun zarar görmemesi için en ince ayrıntılara varıncaya kadar her türlü tedbirleri, zarar verilmesi halinde en caydırıcı önlemleri almıştır.

Feminizm, sabah akşam fitnesinden Allaha sığınılması gereken bir tehdittir. Bayanları etki altına alarak erkeklerden destek almaya, şefkat madeni birer anne veya anne adayı olan mubarek hanım tayfasının temiz fıtratlarını bozmaya, dini yanlış anlayarak yanlış yorumlamaya, dinden uzaklaştırmaya, erkeklerin kadınlaşmasına ve kadınların erkekleşmesine zemin hazırlamakta, fıtrat üzerine kurulan dini yanlış yorumlayarak tahrif etmeye kastetmektedir.

Konuyla ilgili yanlış algıların, yanılmaların düzeltilmesi için dini hükümleri ilim ve hikmet çerçevesinde izah etmek be doğru anlamak gerekmektedir. İslam kadınlarla ilgili fıtrata uygun hükümleriyle, bu hükümlerin delil ve hikmetleriyle birlikte mahza adalet ve mutluluk kaynağıdır. Feminizmin aksine kadın ve erkeğin eşit olduğunu değil, bir birine eşdeğer olduklarını kabul etmektedir. Her cinsi kendi içinde değerlendirirken fıtrata uygun hükümler vazetmektedir. Üstünlüğün cinsiyete değil takvaya bağlı olduğunu belirtmektedir. Adalet, fıtrat, eşdeğerlik ilkesini, fıtrata bağlı farklılaşmada ise farkılık ilkesini esas almaktadır. Bu ilkelere karşı mutlak eşitliğin savunulması fıtrata aykırıdır. Çünkü fizyolojik ve psikolojik açıdan ortaklığın yanı sıra, cinsiyete bağlı olarak fıtrat bakımından bir farklılaşma söz konusudur. Bu durum mutlak eşitliği ve buna bağlı olarak dini hükümlerde mutlak eşitliği imkansız hale getirmektedir.

Sonuç: Fıtrat, fıtrat üzerine kurulan dini hükümler, ahkam ayetleri, ahkam hadisleri ve dinin kadınlarla ilgili yorumu feminizmle tahrif edilemez ve feminizme harcanamaz. Din fıtrattır, sahibi ise insan fıtratını yaratan Fatır-ı Hakîmdir. Mevcut hükümleriyle mahza adaleti, fazileti, dünya ve ahiret mutluluğunu sağlamaktadır. Dini hükümler, ahkâm ayetleri, ahkam hadisleri, sahih deliller ve bu delillerin yorumu feminist düşüncenin bozuk idrakine feda edilemez. Dini hükümleri, hükümlerin hikmet ve delillerini tahrif etmek yerine, hasta idrakler iyilestirilmeli ve doğru bir bakış açısı geliştirilmelidir.

 
Etiketler: DİN, VE, FITRAT, AÇISINDAN, FEMİNİZM, TEHDİDİ,
Yorumlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Bingöl Belediye'sini Başarılı Buluyormusunuz ?
Anketler
Derneğimizin Çalışmalarını Nasıl Buluyorsunuz ?
Anketler
Sitemizi Nasıl Buldunuz.
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Alanyaspor
13
0
0
1
4
5
2
Fenerbahçe
11
0
0
2
3
5
3
Fatih Karagümrük
8
0
1
2
2
5
4
Antalyaspor
8
0
1
2
2
5
5
Hatayspor
7
0
1
1
2
4
6
Kasımpaşa
7
0
2
1
2
5
7
Sivasspor
7
0
1
1
2
4
8
Galatasaray
7
0
2
1
2
5
9
BB Erzurumspor
7
0
1
1
2
4
10
Kayserispor
6
0
3
0
2
5
11
Konyaspor
6
0
0
3
1
4
12
Göztepe
6
0
1
3
1
5
13
Çaykur Rizespor
5
0
2
2
1
5
14
Trabzonspor
5
0
2
2
1
5
15
Yeni Malatyaspor
5
0
2
2
1
5
16
Denizlispor
5
0
2
2
1
5
17
Başakşehir FK
4
0
3
1
1
5
18
Gençlerbirliği
4
0
2
1
1
4
19
Beşiktaş
4
0
2
1
1
4
20
Gaziantep FK
4
0
1
4
0
5
21
MKE Ankaragücü
1
0
3
1
0
4
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

,