Yazı Detayı
04 Aralık 2015 - Cuma 17:22
 
KALP, HAYAT VE ÖLÜM KAVŞAĞINDA İNSAN
DR. RAMAZAN KORKUT
rkorkut_12@hotmail.com
 
 

Kalp, Hayat ve Ölüm Kavşağında İnsan

İnsanoğlunun maddi ve manevi hayatının varlığı, devam ve bekasının zenbereği kalptir. Kalbin maddeten ölümü, maddi hayatın zeval ve fenasına yol açar. Kalbin manen ölmesi ise manevi hayatın zevaline sebep olur ve böyle insanlar yaşayan birer ölüdür. Kalp bir sadef, kalpteki iman, hidayet, fazilet ve ahlak ise birer incidir. Kalp ile hayat bir birine mukabil birer aynadır. Biri, diğerinin güzelliğini veya çirkinliği yansıtır. Biri diğerinin tercümanıdır. Bence kalp nefret, kin, haset, düşmanlık, put, yılan ve akrep yuvası olacağına; iman, tevhid, iyilik, ahlak, fazilet, muhabbet, dostluk ve vefa sadefi olmalıdır. Kalbin çirkinliği inkar, şirk, haram, günah, dalalet ve sefahetten kaynaklanır. Kalbin güzelliği ise iman, tevhid, ibadet ve tevekkülden kaynaklanır. Akıl, göz, kulak ve boğaz kalbe günah kirleri akıtmaktansa; bir arı misali kalbe iman, marifet ve hidayet nurunu damlatsın.

Cenab-ı Hak buyuruyor ki, “Şüphesiz gözler körelmez, sadırlardaki kalpler körelir”, “Allah onların kalplerini mühürlemiş, kulaklarına ve gözlerine ise perde indirmiştir, onlar için elem verici bir azap vardır.” Gerçekten kalbe küfür, şirk ve dalaletin karanlık bulutları çökünce, kalbin bembeyaz sayfası haram, günah ve masiva kirleriyle kirlenince, kalp körelir, akıl hakikati idrak edemez, gözler hakka karşı kör, kulaklar ise sağır olur. Kalbe iman nuru girince, ibadetlerle imanın hakikati kalbe nüfuz ederse, akıl maddeyle birlikte manayı idrak eder.

Mümin bir kalp iman, ihlas, takva, fazilet ve hidayet yoluyla bireye ve topluma hayat verirken; kafir bir kalp inkar, şirk, dalalet ve sefahet yoluyla bireyin ve toplumun dünyasını karartır. Bu sebepledir ki Rasülü Ekrem Aleyhi’s-Salatu ve’s-Selam: “Dikkat edin bedende bir et parçası vardır ki, salih olduğu ve düzeldiği zaman bütün ceset salih olur, bozulduğu fesada uğradığı zaman bütün beden bozulur, dikkat edin işte o kalptir” buyurmuştur.

İslam, birey, toplum ve medeniyet inşasına kalplerin ıslah ve imarıyla başlamıştır. Gerek bireysel ve toplumsal bazda, gerekse medeniyet bazında iflas ve çöküşümüz de kalbin fesadıyla başlamıştır. Cehalet asrının medeniyet ve saadet asrına dönüşümü, kalplerdeki dönüşümle başlamıştır. Nitekim kelime-i tevhid, biri Lailahe illallah diğeri Muhammedu’r-rasulullah olmak üzere iki kelamdan ve rükünden ibarettir. Tevhid kelimesinin bu iki rüknü, güneş ile aydınlık misali bir birinden ayrılmaz bir bütünden ibadettir. Biri nefiy diğeri ise ıspat.. La ilahe, kelimesindeki nefiy; küfür, şirk, dalalet ve sefahetin her türlüsünü kalpten temizlerken, kalbi masivadan arındırmaktadır. İllallah kelimesindeki ıspat ise, tevhid hakikatiyle kalbe hayat vermektedir. Muhammed Rasulullah ifadesi ise nübüvvet, haşir, kitaba, meleklere, kaza ve kadere iman rükünlerini tazammum ederek kalbe imanla hayat vermektedir. İmandaki ruh ise şer’î ve kevnî ibadetle somutlaşmaktadır. Namaz kılmak şer’î açıdan kulluk; çalışmak, araştırmak, incelemek, üretmek geliştirmek ise kevnî açıdan kulluktur. Biri şer’î emir ve yasaklara riayetten, diğeri ise kevnî emir ve yasalara tabi olmaktan ibarettir. Şer’î açıdan ibadet, dünyada huzur ve saadeti beraberinde getirirken, uhrevî açıdan maddeten ve manen cennet gibi bir mükafat kazandırmaktadır. Kevnî açıdan ibadet ise, tembelliği bertaraf ederek dünyayı imar ve musahhar etmektedir. İmandaki zafiyet ibadetin terkine yol açarken, ibadetin terki de imanı oldukça zaafa uğratarak kulluktan uzaklaştırmaktadır. Bu ise dünyevî ve uhrevî açıdan helakete, zarar, ziyan ve hüsrana yol açmaktadır. İbadetin kevnî boyutu esas alıp şer’î boyutu ihmal eden, dünyada zahiren nimet ve saadet içinde görünse de, hakikatte cehenneme mahkumdur. Şer’î boyutu esas alıp kevnî boyutu terk edenler ise, dünyada sefalet, mahrumiyet ve mazlumiyete mahkumdur. İslam alemi, gerçekten şer’î ve kevnî anlamda ibadet, kulluk görevini ifa ediyor mu?

Cevabım hayır olacaktır. En açık örneği, namazı terk ettiği gibi tembellik döşeğinde yan gelip yatmaktadır. Dünyasını ve ahiretini hüsrana uğratmıştır.

İman ve imanın gereği olan ibadetler kalbe ab-ı hayat, kut ve gıdadır. Dikkat edin kalpler yalnızca Allah’ı anmakla huzura erer. Namaz ve oruç gibi bedeni ibadetler, zekat ve sadaka gibi malî ibadetler, hac ve umre gibi hem mali hem bedeni ibadetler, imanın varlık ve devamının teminatıdır. İman ve salih amel, biri diğerinden ayrılmaz, biri diğerine güç veren, biri diğeriyle vücut bularak anlam kazanan bir bütündür. İmansız İslamiyet sebebi necat olmadığı gibi; İslamiyetsiz, ibadetsiz bir İman da medarı necat değildir. İmanı kabiliyete dönüştüren, ibadettir. İşlenen her bir günah, akla giren her bir şüphe, kalbe bir yara açar. İman nurunu çıkarıncaya kadar kalbi katılaştırır. Öyleyse, hayatın lezzetini ve zevkini, rahatını ve huzurunu istiyorsak, hayatımızı imanla hayatlandırıp, farzlarla ibadetlerle güçlendirip, günahlardan çekinmekle muhafaza etmekle mükellefiz. Bir de, kalbim temiz, artık kul olmama, namaz kılmama, oruç tutmama, haram ve günahları terk etmeme, harama nazadan ve namahreme muhatap olmaktan sakınmama gerek yok düşüncesi, tamamen şeytanın bir aldatmacasından ibarettir. Kendimizi kandırmayalım. Hz. Peygamber geceleri ayakları şişinceye kadar namaz kılar, geçmiş ve gelecek günahları bağışlanmasına rağmen, cevaben Allah’a şükreden bir kul olmayayım mı, derdi. Hangi birimizin kalbi onun veya ashabının kalbi kadar temiz? Allah Teala peygamber hanımlarına bile perde arkasından cevap vermelerini ve ses tonlarına kadar dikkat etmeyi emrederken, hangi erkek sahabe kadar, hangi kadın peygamber eşleri kadar iffetli? Allah Teala, haşa emir ve yasakları hususunda, kalbiniz temiz ise emredileni yapmazsanız da olur, kalbiniz temiz olduktan sonra haram yiyebilir namahreme nazar edebilirsiniz mi demiştir? Toparlanalım. Allah kalbimize imanla ve Kur’an’la hayat versin, ibadetlerle o bahşettiği hayata hayat vererek devam ettirsin. Amin.

 
Etiketler: KALP,, HAYAT, VE, ÖLÜM, KAVŞAĞINDA, İNSAN,
Yorumlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Bingöl Belediye'sini Başarılı Buluyormusunuz ?
Anketler
Derneğimizin Çalışmalarını Nasıl Buluyorsunuz ?
Anketler
Sitemizi Nasıl Buldunuz.
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
63
0
3
9
18
30
2
Trabzonspor
61
0
3
10
17
30
3
Sivasspor
54
0
6
9
15
30
4
Galatasaray
52
0
6
10
14
30
5
Beşiktaş
50
0
9
5
15
29
6
Fenerbahçe
49
0
9
7
14
30
7
Alanyaspor
48
0
8
9
13
30
8
Göztepe
38
0
12
8
10
30
9
Gaziantep FK
38
0
10
11
9
30
10
Antalyaspor
37
0
11
10
9
30
11
Kasımpaşa
36
0
14
6
10
30
12
Gençlerbirliği
32
0
14
8
8
30
13
Denizlispor
32
0
14
8
8
30
14
Konyaspor
30
0
12
12
6
30
15
Yeni Malatyaspor
29
0
15
8
7
30
16
Çaykur Rizespor
29
0
17
5
8
30
17
Kayserispor
28
0
15
7
7
29
18
MKE Ankaragücü
25
0
15
10
5
30
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

,