Yazı Detayı
15 Kasım 2015 - Pazar 14:33
 
Zihniyet Açısından Göktaşı Üzerine Bir İnceleme
DR. RAMAZAN KORKUT
rkorkut_12@hotmail.com
 
 

Son  günlerde Bingöl’de göktaşı ticareti söylentisi ve umudu dillere destan.. Hatta Malatya ve çevre illerden de insanların göktaşı toplamak için geldiği rivayetler arasında.  Doğrusu, yabancılar araştırma veya koleksiyon için gelerek, rivayete göre, gramına para sayınca, göktaşı daha da değerlenmiş. Bu rivayet doğruysa; gramına para sayanlar için gök taşı parçaları, harcadıkları paradan daha kıymetlidir. Doğrusu bu, onların devam edegeldikleri uzay araştırmalarının, belki de geleceğe dönük enerji ve kalkınma yatırımlarının bir parçası olacak, kısa ve uzun vadede ödediklerinin on katına hizmet edecektir. Bir diğer yönüyle de, ekonomik sorunlarını halledip, tüketecekleri bir şey kalmayınca, meseleye aynı zamanda koleksiyon düşüncesiyle yaklaşmıştırlar.

Gramına para saymaları; araştırmaya verdikleri değer açısından manidardır. Gökten taş indirip incelemekten daha az masraflıdır. Bundan daha manidar olanı ise, insanımızın araştırma için değil de, rivayete göre, gramına para sayıldığı için şevke gelmesidir. Belki haklılar da ama, inanın, gök taşı ömürde bir defa, ya düşer, ya düşmez. Umutlarımız gökten yağacak taşa; başımıza konacak talih kuşuna değil de; keşke meraka, araştırmaya ve çalışmaya sevdalansaydı. Sanırım böyle olsaydı, gayretimizden bu şekilde değil; araştırma ve inceleme için istifade ederdik.

Göktaşı ticareti, dinen mübah ve sevaptır, ticaretten gelen helal kazanç gönül rahatlığıyla yenilebilir, afiyet olsun. Bilim adamı değiliz neticede, toplayıp satmaktan başka ne yapacaktık derseniz; bence yapacağımız en güzel şeylerden biri de, bundan ders alıp, aradaki mesafeyi görerek ekonomik sorunlarımızı çözmemiz ve bilim adamı yetiştirmemizdir. Bunun yolu da eğitime azami derecede önem vermek ve takipçisi olmaktır, derdim. Yani cehalet, fakirlik ve ihtilaf gibi zafiyetlerimize karşı; eğitim, çalışma/üretme ahlakı ve ittifakı esas almalıydık. Bunun her türlü vesilelerini, azına çoğuna bakmadan, bıkmadan ve usanmadan hayata geçirmek ve güçlendirmekle mükellefiz. Bunu biz mi yapacağız, evet, elbetteki biz yapacağız, başka kim yapacak. Geleceğe dönük gerçekçi yatırımlar, bizim için hayalden olmaktan çıkmadığı sürece, bu haldeyiz. Yüksek idealler ve gerçek adımlarla gayemize odaklanmalıyız.  

Sözgelimi, milli eğitim bünyesinde fizik, kimya, coğrafya ve din kültürü öğretmenlerimizden oluşan bir ekiple, bu taşların numunesini toplanıp incelenebilir, bu konuda araştırma, inceleme yazıları da yazdırabilirdi. Gerçekten abartmıyorum. Eğitim çevreyle iç içedir. Uzay bilim çalışmaları için öğrencide farkındalık uyandırabilir, meselenin manevi boyutuna da temas edilirdi. Belki de bunlar yapılmış, ancak haberimiz yoktur. Yabancıların gelip gramına para vermesi, kısa zamanda taşı toplatarak incelemeye alması ve bunu kendi amaç ve menfaatleri için kullanacak olması, halkımızda farklı bir heyecan uyandırdı. Bu biraz zoruma gitmiştir doğrusu. Böyle bir heyecan, merak ve beklenti, bundan önce neden yoktu ki, demek ki bir boşluk var.

Birileri araştırma veya koleksiyon için gramına para sayarak taş toplattırırken. Biz araştırma için ne yapıyoruz, kitap alıp okumaya bile kıyamıyoruz sanırım. Kendimize ait bir kütüphanemiz var mı gerçekten. Hazırcıyız, tüketiciyiz, üretici değiliz. Gerçekten, bu taş bir başka yerde düşseydi, biz de yollara düşer, araştırma ve inceleme için gramına para sayar mıydık, bilmiyorum. Bizim zamanımızda Oxford vardı da, biz mi okumadık; paramız vardı da kitap mı almadık okumadık. Bunların hiç biri mazeret değildir. Bir de ekonomik açıdan demek ki, onlar gramına dolar sayacak kadar zengin, biz ise bunu kendi imkanlarımızla değerlendiremeyecek, başkalarının lüksü ve araştırması için gayrete gelecek kadar fakir miyiz, nedir. Neden ama, rivayetler doğruysa, bu zenginliğin bizim elimizde olması, bilime, hakka, halka, fakir ve yoksullara hizmetkar olması gerekmez miydi. Aklıma birden Afrika ve elmas maceraları geldi. Kendilerine nisbeten ucuza mal ettikleri elmasları alırken, buna rağmen alıcılar zenginleşmekteydi. Afrika ise yine fakir ve yoksuldu, yerinde sayıyordu ve halen öyle.

Elbetteki toplayacaktık, yerine göre satmak için, hiç olmazsa bir koleksiyon hatırası olarak, sanatsal bir şekil verip evimizde, okullarımızda da bir numunesini bulunduracaktık. Ama, keşke ama keşke, bu taş numuneleri dışarıya gideceğine, tamamıyla bizdeki kuyumcuların, okulların, üniversitelerin ve bilim adamlarımızın ortak bir ilgi alanına dönüşseydi. Yine de şükürler olsun ki, üniversitemizdeki değerli bilim insanları, herkesten önce Sarıçiçek Köyü’ne giderek bu taşın numunelerini topladı, üniversitemizin laboratuvarında taşıyarak olayın fizik ve madde boyutunu inceleme ve araştırmaya başladılar. Bununla gurur duyuyoruz. Ancak meselenin fizik boyutunun yanı sıra, bir de fizik ötesini okumak ve anlamak vardır. Kanaatimce, benimle birlikte herkese düşen görevlerden biri de budur. Yani konuyu, bir de fail ve gaye açısından okumak ve incelemek…Bunu da bir sonraki yazımızda ele alacağız. Selam ve Dualar.

 
Etiketler: Zihniyet, Açısından, Göktaşı, Üzerine, Bir, İnceleme,
Yorumlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Bingöl Belediye'sini Başarılı Buluyormusunuz ?
Anketler
Derneğimizin Çalışmalarını Nasıl Buluyorsunuz ?
Anketler
Sitemizi Nasıl Buldunuz.
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
66
0
3
9
19
31
2
Trabzonspor
62
0
3
11
17
31
3
Sivasspor
57
0
7
9
16
32
4
Beşiktaş
53
0
10
5
16
31
5
Galatasaray
52
0
8
10
14
32
6
Alanyaspor
51
0
9
9
14
32
7
Fenerbahçe
50
0
10
8
14
32
8
Gaziantep FK
41
0
10
11
10
31
9
Antalyaspor
41
0
11
11
10
32
10
Göztepe
39
0
13
9
10
32
11
Kasımpaşa
36
0
15
6
10
31
12
Gençlerbirliği
36
0
14
9
9
32
13
Yeni Malatyaspor
32
0
15
8
8
31
14
Denizlispor
32
0
15
8
8
31
15
Çaykur Rizespor
32
0
17
5
9
31
16
Kayserispor
31
0
16
7
8
31
17
Konyaspor
30
0
13
12
6
31
18
MKE Ankaragücü
29
0
15
11
6
32
,